Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca będziemy obchodzić w Bełchatowie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Środę odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Rozpocznie się ona o godzinie 19.00 w parafii NNMP przy ul. Kościuszki, a poprzedzi ją złożenie kwiatów przy pomniku Pamięci Bełchatowian oraz iluminacja świetlna przygotowana przez bełchatowskich harcerzy. 1 marca będzie również dniem, w którym uczniowie bełchatowskich szkół będą mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat podziemia antykomunistycznego w konkursie organizowanym przez Centralne Archiwum Strzeleckie. Ponadto, kolejnym wydarzeniem promującym idee „Żołnierzy Niezłomnych” będzie Turniej Piłkarski ku Chwale Żołnierzy Wyklętych dla szkół gimnazjalnych. Turniej odbędzie się 1 marca o godzinie 11 w Publicznym Gimnazjum nr 4. Na tym jednak nie koniec. Zakończeniem uroczystości będzie wyjątkowe wydarzenie w Kinie Kultura. 10 marca o godzinie 18.30 odbędzie się premierowa projekcja filmu „Wyklęty”.

Przypomnijmy, Święto Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustalono 3 lutego 2011 roku. Tego właśnie dnia Sejm RP uchwalił ustawę o tym, iż 1 marca będzie Narodowym Dniem pamięci Żołnierzy Wyklętych. Środowiska kombatanckie, organizacje patriotyczne oraz dzieci bohaterów, którzy przelali krew za walkę z niemieckim i radzieckim okupantem, dopięli swego dopiero po 21 latach wolnej Polski.

źródło: www.belchatow.pl