Nowa publikacja dotycząca klimatu z udziałem dr Katarzyny Wodniak

W połowie maja ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego książka “Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk”. Jest to multidyscyplinarna publikacja zbiorowa pod redakcją dr hab. Kasi Jasikowskiej i dra Michała Pałasza. Dr Katarzyna Wodniak z Wydziału Zarządzania Społecznej Akademii Nauk napisała do tej książki rozdział zatytułowany “Kooperatywy 2.0”.

Jest to książka naukowa, ale napisana przystępnym językiem i skierowana do szerokiej publiczności, a szczególnie osób młodych. Rozważa kwestie klimatyczne w sposób przekrojowy i z perspektywy wielu dziedzin, prowadząc czytelnika od diagnozy sytuacji (“Część 1. Jak jest. Ginie świat, jaki znamy”) poprzez przyczyny degradacji środowiska naturalnego (“Część 2. Dlaczego tak jest? Ograniczenie ludzkich horyzontów”) po możliwe rozwiązania (“Część 3. Co robić? Zmiana myślenia i działania”). Rozdział Dr Wodniak znajdujący się w części trzeciej książki przedstawia “kooperatywy 2.0”, jako typ przedsiębiorstwa samo-zarządzanego przez pracowników. Ten sposób organizowania, który według Światowej Organizacji Pracy już teraz oferuje około 10% zatrudnienia na świecie, a który jest bardziej przyjazny zarówno ludziom, jak i środowisku, mógłby być jedną z realnych alternatyw na przyszłość.

Książka została wydana w systemie open-access i można ją ściągnąć tutaj: https://za512.uj.edu.pl/.

Z recenzją publikacji można zapoznać się tutaj.

Zapraszamy do lektury!