Aktualności

Rakówka dla raków i … kajaków

« wróć

Nasza, bełchatowska rzeka Rakówka w otoczeniu zabytkowego parku przy Dworku Olszewskich była miejscem I Bełchatowskich Mistrzostw w Kajakarstwie „Górskim” zorganizowanych przez stowarzyszenie „Akademia Pana Grześka” (partnerzy: Szkółka Pływacka „Kajtek”, Społeczna Akademia Nauk w Bełchatowie). 

Starostwo Powiatowe przyłączyło się do tego pomysłu poprzez patronat honorowy starosty Szczepana Chrzęsta i przekazując na jego organizację 500 zł. Do zawodów zgłosiło się 20 uczestników, w tym 4 panie. Pogoda, która w niedzielę 16 czerwca dopisała, do tego piknikowa, rodzinna atmosfera wśród kibicujących rodzin zawodników i emocje sportowe spowodowały, że mistrzostwa – krótko mówiąc – sprostały oczekiwaniom uczestników tego przedsięwzięcia. A tymi było propagowanie zdrowego stylu życia, aktywizowanie ruchowe mieszkańców, promocja rekreacji na tzw. wolnym powietrzu w atrakcyjnych miejscach miasta - w tym przypadku w parku nad Rakówką, zabawa i integracja. Choć rywalizacja sportowa miała równorzędne miejsce wśród ww. celów mistrzostw, to chęć osiągnięcia najlepszego wyniku towarzyszyła każdemu zawodnikowi. A łatwo nie było. Zdarzały się nawet wywrotki. Na szczęście nikt nie ucierpiał, a najlepsze wyniki zapiszą się w historii jako pierwsze rekordy.

Oficjalne wyniki rywalizacji wyglądają następująco:

Kobiety:

  1. Weronika Olczak - czas: 2.29.01
  2. Edyta Jasińska - 2.46.13
  3. Kamila Dobrzańska - 2.55.73
  4. Katarzyna Kołatek - 3.19.24

Mężczyźni:

  1. Piotr Siewiera - 2.06.32
  2. Bartosz Ciechanowski - 2.10.35
  3. Maciej Strzelczyk - 2.13.05
  4. Krzysztof Łaszczak - 2.13.82
  5. Zbigniew Strzelczyk - 2.14.08
  6. Maciej Bukowy - 2.14.36

Termin rozegrania zawodów nie był przypadkowy. W tych dniach odbywały się w mieście uroczystości związane z obchodami Dnia Patrona Bełchatowa, którym jest Jan Paweł II.

- Jak dobrze wiemy, papież był miłośnikiem kajaków i kochał aktywność ruchową na łonie natury - mówi Grzegorz Gryczka, szef „Akademii”. - Uważam, że tym przedsięwzięciem udało się nam w wyjątkowy sposób uczcić pamięć naszego wielkiego rodaka. Będziemy w tym kierunku działać, by mistrzostwa w kajakarstwie stały się cyklicznym wydarzeniem w kalendarzu imprez rekreacyjno-sportowych w naszym mieście i powiecie.

Czyżby pomysł zwiastował w Bełchatowie narodziny i wzrost popularności nowej dyscypliny sportowej? Trzymamy kciuki, również za ... raki, które, miejmy nadzieję, nie zniechęcą się w związku z tą inicjatywą do zamieszkiwania naszej czystej rzeki.

Źródło: www.powiat-belchatowski.pl