Powrót

Jak przygotować się do Assessment Center?

Jak przygotować się do Assessment Center?

Chociaż sesje Assessment Center cieszą się w firmach dużą popularnością, to wielu kandydatów nadal czuje obawy i opór przed tą metodą selekcji. Podpowiadamy, czego się spodziewać i o co zadbać zanim przekroczymy próg sali rekrutacyjnej.

Assessment Center uważany jest prze rekruterów za niezwykle trafny i efektywny sposób sprawdzenia kompetencji oraz badania potencjału. Kandydaci są obserwowani w działaniu. Wykonują zadania typowe dla stanowiska, o które zabiegają.

”To pozwala nam przewidzieć, jak dana osoba zachowa się później w pracy i czy sobie poradzi” – tłumaczy Agata Boś, dyrektor działu konsultingu w Advisory Group TEST Human Resources. Na Sali jest kilku obserwatorów, którzy uważnie śledzą zachowania uczestników sesji.

Przed i w trakcie sesji - co jest najważniejsze

Kandydaci często obawiają się tej metody, ponieważ zawiera ona element zaskoczenia. Nie da się przewidzieć pytań i zadań. Nie oznacza to jednak, że nie możemy przygotować się do sesji.

Agata Broś radzi, aby:

Jak najwięcej dowiedzieć się na temat samej firmy i stanowiska, na które aplikowaliśmy. Są to informacje, które mogą się okazać kluczowe podczas sesji. Zapytać rekrutera o czas trwania sesji oracz czy będzie mieć ona charakter grupowy czy indywidualny. W ramach sesji AC możemy brać udział w dyskusjach z innymi kandydatami, odgrywać wspólne scenki sytuacyjne, rozwiązywać problemy i opracowywać rozwiązania. Sesja mioże mieć też charakter indywidualny, w trakcie której samodzielnie będziemy pracować nad różnorodnymi zadaniami.

Zadbać o siebie, wyspać się i odpocząć przed spotkaniem rekrutacyjnym. „Sesja AC może trwać nawet kilka godzin, ponieważ składa się na nią kilka różnorodnych zadań, dlatego warto być wypoczętym” – radzi Agata Broś.

Być świadomym emocji i stresu, jakie może wywołać sesja, ale nie traktować jej jak egzaminu. – To naturalne, że się denerwujemy. Zadbajmy jednak o to, żeby stres nie blokował naszej aktywności podczas sesji. Assessment Center to okazja, by dowiedzieć się więcej o samym sobie i swoich kompetencjach. Bądźmy pozytywnie nastawieni – sugeruje ekspert. Przestrzegać etykiety spotkań biznesowych. „Assessment Center jest spotkaniem biznesowym, dlatego strój i sposób zachowania również powinny być biznesowe” – mówi przedstawicielka Adivisory Group TEST Human Resources.

Zachowywać się profesjonalnie – być punktualnym, nie odbierać telefonów podczas sesji, słuchać uważnie tego, co mówią inni. Przyjąć postawę zaangażowaną. Pamiętajmy, że celem AC jest zdobycie wyczerpujących informacji o kompetencjach kandydatów. Pozwólmy się poznać rekruterom. Angażujemy się maksymalnie i wykonujemy zadania najlepiej, jak tylko potrafimy.

Skoncentrować się na zadaniach. Dopytywać rekruterów, jeśli jakieś zadanie nie jest zrozumiałe, dokładnie zapoznać się z instrukcją załączoną do każdego zadania. I najważniejsze: „Warto zachowywać się naturalnie i być sobą. Nie starajmy się odgadnąć, jaki jest cel zadania i jak powinien wyglądać najlepszy scenariusz. Warto działać zgodnie z samym sobą i zachowywać się tak, jakbyśmy byli w miejscy pracy” – podsumowuje Agata Broś.

Źródło: Pracodawcy 2016/2017 - Wydawca: Grupa PRACUJ S.A. (październik 2016), s. 21