Powrót

Zdjęcie do CV - jak wybrać najlepsze?

Zdjęcie do CV - jak wybrać najlepsze?

Wśród kandydatów pokutuje opinia, że zdjęcie w CV jest najważniejsze. Ważniejsze niż jego treść. Owszem, dobra fotografia może pomóc przykuć wzrok rekrutera i dać się zapamiętać. Zła również – w negatywnym tego słowa znaczeniu. Jednak zdecydowanie najważniejszym punktem CV jest doświadczenie i to na nie czytający zwraca największą uwagę. Aby jednak CV było w pełni profesjonalne, warto zupełnie tematu zdjęcia nie odpuszczać.

– Osoby biorące udział w procesie rekrutacji bardzo często wychodzą z mylnego założenia, że CV bez zdjęcia zostanie negatywnie ocenione przez rekrutera, co w efekcie zmniejszy ich szanse na zakwalifikowanie się do kolejnego etapu rozmów – przyznaje Konstancja Zyzik, Recruitment Coordinator Grupa Pracuj S.A. – Dla mnie CV to kompletny dokument, który bardzo dobrze pokazuje kompetencje i profesjonalizm. Świadomy biznesowo kandydat nie powinien dołączać do swojego życiorysu zdjęcia z wakacji, wesela czy imprezy ze znajomymi. Jeśli nie posiada dobrej, profesjonalnej fotografii biznesowej, lepiej żeby w CV w ogóle zdjęcia nie zamieszczał – dodaje.

Najpierw doświadczenie

Badanie eyetrackingowe, przeprowadzone przez Pracuj.pl pokazuje, że rekruterzy poświęcają zaledwie 3% całego czasu na analizę zamieszczonych w CV zdjęć. Dużo ważniejsze jest dla nich doświadczenia kandydata (58% czasu poświęconego na analizę CV), jego wykształcenie (9% czasu), czy umiejętności (5% czasu).

– Fotografia pomaga rekruterowi lepiej zapamiętać kandydata po spotkaniu, utożsamić daną osobę z określonym doświadczeniem czy karierą zawodową. To co ma najistotniejsze znaczenie, to właśnie dorobek zawodowy kandydata i jego dostosowanie do potrzeb i oczekiwań przyszłego pracodawcy – przekonuje Konstancja Zyzik.

 

Kiedy wygląd ma znaczenie?

– Są oczywiście stanowiska – w szczególności związane z bezpośrednią obsługą klienta – na których wymagana jest reprezentacyjność, ale ta wiąże się głównie ze schludnym, nienagannym i profesjonalnym wyglądem. Wtedy profesjonalnie wykonane zdjęcie będzie mile widziane – mówi Joanna Przybylska z Sigmar Recrutiment Poland. Nie będzie jednak elementem decydującym o otrzymaniu pracy.

Zdjęcie idealne

– Na dobrym zdjęciu, które warto dołączyć do CV, widoczna jest twarz lub twarz i ramiona kandydata – mówi ekspert Pracuj.pl.

Czy są jeszcze jakieś wymogi formalne? – Zdjęcie powinno współgrać z całym CV i dobrze komponować się z jego treścią – dodaje. Do CV wysyłanego do banku należy dobrać zdjęcie pod krawatem czy w garsonce; do firmy o mniej formalnej atmosferze może być więcej luzu i uśmiechu – jednak wciąż nie powinno być to zdjęcie z imienin u szwagra albo selfie z wyprawy pod namiot.

Co najlepiej założyć na siebie?

  • Należy unikać dużej ilości bieli oraz zupełnie czarnych partii ubioru. Kolory, które lubi obiektyw to szarość, grafit, grant czy błękit.
  • Zarówno panowie jak i panie nie powinny łączyć ze sobą kilku wzorów tkanin czy też więcej niż trzech kolorów.
  • Warto wybierać ubrania jednolite – bez kratek, prążków czy dobranych wzorów
  • Biżuterię należy ograniczyć do minimum i pamiętać o tym, że okulary są również jej częścią.
  • Unikajmy odpiętych guzików koszuli czy nieosłoniętych ramion.

3 błędy, których warto unikać

1. Zdjęcie słabej jakości.

Nie ma nic gorszego niż rozmazane lub rozpikselowane zdjęcie. Na fotografii w CV rekruter musi widzieć wyraźnie całą twarz kandydata. Należy unikać zdjęć prezentujących całą sylwetkę.

2. Niewłaściwe tło

Zdjęcia z wakacji, spotkań rodzinnych czy ślubów i wesel lepiej zostawić w prywatnym albumie. Zamiast tego lepiej wybrać fotografię z jednolitym, stonowanym tłem w kolorze białym, jasnoniebieskim czy szarym.

3. Bohaterowie drugiego planu

Na zdjęciu w CV powinien znajdować się tylko kandydat. Nie należy dołączać do niego fotografii, gdzie w tle widoczna jest inna osoba lub wycinać ich ze zdjęcia w programach komputerowych – to niestety widać.

I pamiętajcie! Jeśli nie aplikujecie na stanowisko modela/modelki, zdjęcie nie jest obowiązkowe. Jeśli nie masz odpowiedniej fotki dobrej jakości, po prostu jej nie zamieszczaj. Skup się natomiast na odpowiednim opisie doświadczenia i uporządkowanym układzie całego CV, a kolejny etap rekrutacji będzie w zasięgu ręki. Powodzenia!

Źródło: www.pracuj.pl