"Sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie" wykład dr Skusiewicza

W I Liceum Ogólnokształcącym w Piotrkowie w środę 30 października odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich z dr Krzysztofem Skusiewiczem- wykładowcą Społecznej Akademii Nauk oraz porucznikiem Mariuszem Jaśkowskim.

Wykład na temat „Sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie” wygłosił dr Skusiewicz, pokrótce przedstawił obraz obecnej sytuacji tak religijnej jak i politycznej, przyczynę konfliktów, cele misji pokojowych w których uczestniczą również polscy żołnierze. Wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem, młodzież miała wiele pytań dotyczących tak krajów Bliskiego Wschodu jak i wpływów rządu amerykańskiego na panującą tam sytuacje.

Kolejna część spotkania była poświęcona przedstawieniem tamtejszego życia w dobie zamieszek i konfliktów. Porucznik Jaśkowski opowiadał o ludności, ich sytuacji, ale również o kulturze jaka panuje w tym regionie świata. Porucznik przedstawił kilka zdjęć z misji, które przyciągnęły uwagę większości licealistów, m.in. pojazdów opancerzonych, śmigłowców, kaplicy kościelnej, targu w miejscowości , która znajdowała się tuż obok bazy. Również do porucznika młodzież miała wiele pytań dotyczących transportu, czy logistyki wojskowej.