Aktualności

Wspieramy takie inicjatywy :)

« wróć

Moc atrakcji spotkała młodzież, która uczestniczyła w polsko-niemieckiej wymianie uczniów. Były to warsztaty czekoladowe, projekt integracyjny, zwiedzanie „Bronka” i udział w lekcji języka niemieckiego, następnie wizyta w największej w Europie kopalni węgla brunatnego i wspólna zabawa na dyskotece. Pełni miłych wspomnień i wiedzy o gościnnym powiecie bełchatowskim uczniowie z partnerskiego powiatu Berchtesgaden zakończyli wizytę w Polsce.

Dziewiętnastu młodych Bawarczyków i tyle samo Polaków ze szkół ponadpodstawowych spędziło razem kilka dni w powiecie bełchatowskim. W przygotowanym przez starostwo programie znalazło się wiele ciekawych punktów, których celem było umożliwienie młodzieży wzajemne poznanie, integracja, zdobywanie wiedzy o naszym regionie.

Kwintesencją tego spotkania był projekt plastyczny pod tytułem „Nasza wspólna przyszłość”. Uczniowie malowali kartony, a na nich symbole i hasła, które – ich zdaniem – oddają najważniejsze filary tytułowej idei. Postawiono na uczucia, wiedzę, środowisko, komunikację i pasje. Komunikowano się w j. angielskim i niemieckim, samodzielnie poszukiwano najlepszych symboli dla wyrażenia swoich myśli, bądź też wspomagano się Internetem. Efektem dwugodzinnej, intensywnej pracy była kartonowa, kolorowa budowla, którą ustawiono w hali namiotowej Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie.

Podczas warsztatów czekoladowych niemieccy goście poznali technikę produkcji czekolady i również sami przygotowali własną tabliczkę z ulubionymi dodatkami. Z kolei wizyta w bełchatowskiej kopalni uświadomiła młodym ludziom, że praca górnika, także w odkrywce, jest trudna i niebezpieczna. Kiedy młodzież przyglądała się z bliska ogromnej koparce, silny wiatr wznosił w wyrobisku tumany brązowego pyłu.

Rodziny polskich uczniów, które gościły u siebie młodzież z Bawarii, spotkały się na kolacji grillowej. Zaproszenie na nią przez Starostę Bełchatowskiego Dorotę Pędziwiatr było podziękowaniem za wsparcie w zorganizowaniu wymiany młodzieży. Wyjazd do Berchtesgadener Land polskich uczniów został zaplanowany w maju 2020 roku.

Społeczna Akademia Nauk z chęcią wzięła udział w przygotowaniu i realizacji wrześniowego programu polsko-niemieckiej wymiany uczniów.

(Powiat Bełchatowski)